Yazılar

Bir İnsana Tavsiyeler

Son zamanlarda kitaplarını okuduğum ve en etkilendiğim yazarlardan biri Matt HaigGece Yarısı Kütüphanesi ile başlayıp İnsanlar ile devam ederken dikkatimi en çok çeken popüler oluşlarıyla çok satan olmayı başaran keyfili romanların aynı zamanda üzerinde çok derin ve ince şekilde çalışılmış kişisel gelişim kitapları da olması. Üstelik bu birleşimi çok kıvamında bir mizahla örerken günümüzden çağdaş ve gündelik referanslarla okuyucu yakalıyor oluşuydu.

İnsanlar ; galaksiler öteden gelip dünyada bir insanın yerine geçen uzaylının kısa zamanda insanlara (ve tabii ki dünyaya) dair yaptığı gözlemleri okuyucuya aktarıyor. Kitabı bitirdiğimde benim cebimde kalan en önemli bölümse; “uzaylı”nın liseli oğluna yazdığı 97 tavsiye oldu.

Üşenmeyip 97 tavsiyeyi de yazdım. Sanırım tüm tavsiyeleri burada paylaşmam doğru olmaz. Ama bir süredir 97 tavsiyeyi elemeye çalışsam da çok ilerleyebildiğim de söylenemez.

Çok zorlanarak paylaşmak için 20 tavsiye seçtim. Bazılarını klişe bulursanız bu tavsiyelerin sahibinin çok kısa bir süredir dünyayı deneyimleyen bir uzaylıdan geldiğini hatırlayın. 😉

3. Diğer insanlara karşı nazik ol. Evrensel boyutta onlar sensin.

9. Bazen kendin olmak için kendini unutman ve başka bir şey olman gerekir. Karakterin sabit bir şey değil, ona ayak uydurabilmek için hareket etmelisin.

13. Hiç doğmayabilirdin. Varlığın imkansıza yakın bir ihtimal. İmkansızı reddetmek kendini reddetmektir.

14. Hayatında 25 bin gün olacak. Bunların bir kısmını unutamayacağın şekilde yaşadığından emin ol.

22. Öfken seni endişelendirmesin. Öfke duyman imkansız hale geldiğinde endişelen. Çünkü o zaman tükenmişsin demektir.

23. Mutluluk senin dışında bir yerde değil. Mutluluk senin içinde.

24. Dünyada yeni teknoloji, beş sene içinde gülüp geçeceğin bir şeydir yalnızca. Beş sene içinde gülüp geçmeyeceğin şeylere değer ver. Aşk gibi ya da iyi bir şiir gibi ya da bir şarkı ya da gözyüzü.

30. Mükemmelliği hedefleme; evrim ve hayat hatalarla mümkündür sadece.

32. Sen insansın para meselesini kafana takacaksın elbette. Ama paranın seni mutlu edemeyeceğini bil. Çünkü mutluluk dükkanlarda satılmıyor.

39. Hiç kimse hiçbir konuda tamamen haklı değildir. Hiçbir yerde.

43. Her şey bir fark yaratır.

48. Hiçbir iki insanın ahlak anlayışı tamamiyle uyuşmaz. Zarar verecek kadar keskin olmadığı müddetçe farklılıkları kabul et.

52. Eğer gülüyorsan aslında ağlamak istemediğinden emin ol. Ağlarken de düşün. Belki de gülmek istiyorsundur.

58. Önemli olan ne kadar uzun yaşadığın değil, ne kadar derin yaşadığın. Ama derinlere inerken güneşi hep üstünde tut.

65. Bildiğini düşünme. Düşündüğünü bil.

66. Bir karadelik oluşurken muazzam bir gamma ışını patlaması yaratır ve koca koca galaksileri ışığıyla kör edip milyonlarca gezegeni ortadan kaldırır. Yani her an yok olabilirsin. Mesela şimdi… Ya da şimdi… Bu yüzden yaparken ölmekten mutlu olacağın şeylerle uğraş her fırsatta.

73. Kimse seni anlamayacak. En nihayetinde önemli de değil bu. Önemli olan senin kendini anlaman.

77. Haberleri izlerken türünün üyelerini sıkıntı içinde gördüğünde yapabileceğin hiçbir şey olmadığını düşünme. Ama yapabileceğin şey her ne ise bunun haber izleyerek yapılmadığını bil.

81. Hayatın anlamını arayarak mutlu olamazsın. Anlam, önem sırasında üçüncüdür yalnızca. Sevmekten ve var olmaktan sonra gelir.

84. Sen parçacıklarının toplamından fazlasısın. Bu da epey bir toplam demek.

91. Hayatta olduğun için şanslısın. Nefes al ve hayatın mucizelerini içine çek. Tek bir çiçeğin tek bir taç yaprağını bile kanıksama.

İnsanlar (The Humans); 2013, Matt Haig — Domingo Yayınları

Leave a Reply

WhatsApp chat